BAZA ZAGRÓD EDUKACYJNYCH

Szukaj

 


Gospodarstwo Agroturystyczne „EKOSTOKROTKA” w Kapkazach – gm. Bodzentyn, pow. kielecki - będące członkiem Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych 8 września br. gościło u siebie ponad 50 osób. Na Dzień Otwarty Zagród Edukacyjnych, bo o nim mowa, przybyli uczniowie klas trzecich ze Szkół Podstawowych nr 1 i 2 w Końskich. Dzieci mogły uczestniczyć w zajęciach dzięki przychylności Małgorzaty Muzoł – Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty i wsparciu Krzysztofa Jasińskiego – Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy w Końskich. Wśród zaproszonych gości była Ewa Okońska – redaktor Polskiego Radia Kielce S.A.

 

Wizyta w Zagrodzie edukacyjnej zorganizowana została przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. To już druga tego typu impreza promująca Sieć Zagród Edukacyjnych w województwie świętokrzyskim. Tym razem swoje gospodarstwo zaprezentowała Krystyna Krzciuk. Już po drodze do Kapkaz dzieci były zachwycone. „Ale tu pięknie” – mówiły.  Dopytywały czy będzie kot, pies, czy zobaczą krowę. Były te i inne zwierzęta gospodarskie, a nawet paw z pięknym ogonem.

 

Po krótkim wstępie, właścicielka zagrody zaprosiła do uczestniczenia w tzw. „lekcjach u rolnika”. A program był bogaty i ciekawy zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

 

Była lekcja o wypieku chleba - „od ziarenka do bochenka” – na której dzieci poznawały różne gatunki zbóż oraz przetwory zbożowe. Dowiedziały się o zwyczajach i obrzędach związanych z wypiekiem chleba. Każdy mógł się też wykazać swoją inwencją twórczą, lepiąc bułeczki z krucho drożdżowego ciasta.

 

Druga lekcja – „od mleczka do sereczka” - o mleku i jego przetworach rozpoczęła się omówieniem gatunków zwierząt, od których pozyskujemy mleko. Dzieci dowiedziały się czym się różni mleko świeże od zsiadłego i co z mleka można zrobić. Następnie Pani Krystyna przyniosła kilka słoików ze śmietaną i powiedziała: „teraz będziemy robić masło”. Dzieci podzielone na kilka grup dostały ważne zadanie. Musiały potrząsać słoikiem tak długo, aż pojawi się maślana kulka. Z początku z niedowierzaniem patrzyły na słoiki, ale cierpliwie nimi potrząsały. Każdy po dziesięć razy, żeby było sprawiedliwie. Aż w końcu ktoś krzyknął, „coś tam jest, udało się”. Po odlaniu maślanki dzieci mogły spróbować jak smakuje domowe masło.

 

 

Były też inne smakołyki. Gospodarze przygotowali  poczęstunek, a wszystko z własnego gospodarstwa. Był swojski chleb, ser biały i żółty, powidła, miód, masło, smalec, ogórki kiszone a na deser ciasto i faworki. Zabrane z domu śniadanie ogólne nie było potrzebne, bo i po co, jak wszystko było takie smaczne.

 

Kolejna lekcja – „flora i fauna Kapkaz”  - to była dopiero frajda. Jedna grupa zwiedzała zagrodę i poznawała zwierzęta w niej mieszkając: króliki, kaczki, indyki, kury ozdobne, krowy, kucyka, kotki, pieski. Potem na podwórko podjechał wóz drabiniasty, a gospodarz zaprosił na zwiedzanie Kapkaz. „Ale było fajnie” – po powrocie mówiły dzieci – „poznaliśmy różne rośliny, nawet kilka listków mamy, bo Pani Krysia kazała coś przywieź z przejażdżki”.

 

Druga grupa w tym czasie uczestniczyła w lekcji – „od ziarenka lnianego do ubranka gotowego”. Było: zwiedzanie muzeum - „wiejskiego warsztatu tkackiego”, poznawanie przebiegu procesu technologicznego - od ziarna lnu, poprzez jego obróbkę aż do ubranka gotowego, poznawanie starodawnych narzędzi np. kobylica, woźnica, wialnia zbożowa, jarzmo i rękodzielnictwa ludowego – hafty gobelinowe, obrazy z ziaren, malowane na szkle, robione ze sznurka, robótki szydełkowe - serwety, obrusy, bieżniki.

 

Potem była oczywiście zamiana grup, żeby każdy mógł we wszystkich zajęciach uczestniczyć.

 

 

W trakcie zajęć, wszystkiemu przysłuchiwała się Ewa Okońska. Podpytywała dzieci co im się najbardziej podoba i czy chciałyby uczestniczyć częściej w takich „lekcjach”. Odpowiedź była oczywiście jedna – taaaak. Dzień spędzony w Zagrodzie Edukacyjnej w „Ekostokrotka” podobał się wszystkim. nawet dorośli chętnie włączali się do zabawy. „Kapitalna forma zajęć - podsumowała Małgorzata Muzoł Świętokrzyski Kurator Oświaty.

 

 

W województwie świętokrzyskim jest na dzień dzisiejszy 11 gospodarstw należących do Sieci Zagród Edukacyjnych. Zapraszam do skorzystania z ich oferty, jest bardzo ciekawa i różnorodna. Pełna informacja na temat zagród dostępna jest w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach / Dział Przedsiębiorczości, Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki i na stronie internetowej: http://www.zagrodaedukacyjna.pl/.

 


Anna Michalska, ŚODR w Modliszewicach

WSTĄP DO SIECI
Sondy
Jestem