Szczegółowy widok

Kaszëbskô Zagroda

Właściciel: Mirosława Miodowska-Jaroś
Województwo: pomorskie
Powiat: kartuski
Gmina: Stężyca
Miejscowość: Pierszczewo
Numer domu: 42
Poczta: 83-316 Gołubie
Telefon: 696-788-455
Fax: -
Poczta elektroniczna: kaszuby@ptasiagora.pl
Strona internetowa: umiodowskich.pl, ptasiagora.pl
Szerokość geograficzna: 54.227561
Długość geograficzna: 18.052847

Opis:

Zagroda położna w niewielkiej kaszubskiej wsi Pierszczewo o typowo rolniczym charakterze, w samym sercu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, w niedalekiej odległości od jeziora Patulskiego. Tutaj mieszkają bardzo gościnni i życzliwi Kaszubi, którzy pielęgnują tradycje przodków takie, jak: dyngus, ale kłującym jałowcem, „sobótki”, haft siedmiobarwny, a przede wszystkim język kaszubski. Wieś otoczona lasami, oddalona ok. 20 km od Kartuz – powiatowego i zarazem historycznego miasta założonego w XIII w. i ok. godziny jazdy samochodem od centrum Gdańska.

 

W niedalekiej odległości od wsi znajduje się wiele atrakcyjnych miejsc do zwiedzania, w tym: Ogród Botaniczny w Gołubiu, Dworek Wybickich w Sikorzynie, cmentarzysko kurhanowe w Uniradze, „Dom Do Góry Nogami” w Szymbarku i wiele innych.

 

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież do gospodarstwa agroturystycznego ,,U Miodowskich” na warsztaty pt.  „Od ziarnka do bochenka dawniej i dziś” prowadzone przez p. Mirosławę Miodowską-Jaroś, która posiada przygotowanie pedagogiczne i wyższe wykształcenie rolnicze. W gospodarstwie wielokierunkowym o powierzchni 20 ha uprawiane są podstawowe gatunki zbóż oraz hodowane zwierzęta gospodarskie: krowy, konie, świnie, kozy,  króliki i drób.

 

Niewątpliwą atrakcją dla wszystkich gości jest duży piec chlebowy opalany drewnem, w którym wypiekany jest chleb według starej receptury babci. Gospodarze pielęgnują  tradycję i wystąpili z wnioskiem o wpis na listę produktu tradycyjnego pn. „Chleb z Pirsna”. Na potrzeby edukacji dzieci i młodzieży przygotowano świetlicę, w której prowadzone są zajęcia oraz altanę  ogrodową dla 30 osób.

 

Nasza oferta skierowana jest głównie do uczniów szkół podstawowych oraz grup zorganizowanych, a także do turystów i mieszkańców wsi.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Gospodarstwo dysponuje:

- altaną ogrodową oraz miejscem na ognisko i grill,

- świetlicą do prowadzenia zajęć,

- miejscem do zabaw i wypoczynku!

 

Zajęcia obejmują:

- udział w wypieku swojskiego chleba

- tworzenie pamiątek z masy solnej

- przedstawienie etapów rozwoju zbóż w formie prezentacji multimedialnej

- zwiedzanie gospodarstwa rolnego

- rozpoznawanie uprawianych zbóż i hodowanych gatunków zwierząt

- przejażdżkę wozem konnym do Grodziska.

 

Czas trwania warsztatów wynosi około 3 godzin. Koszt zajęć uzgadniany jest bezpośrednio z opiekunem. Posiadamy polisę OC.Programy edukacyjne realizowane w gospodarstwie:

1. Od ziarenka do bochenka


Powrót
-
-
-
kapela regionalna