Szczegółowy widok

Zagroda Edukacyjna Maciejówka

Właściciel: Izabela i JanSzewczyk
Województwo: śląskie
Powiat: myszkowski
Gmina: Żarki
Miejscowość: Ostrów
Ulica: Jurajska 70
Poczta: 42-311 Żarki Letnisko
Telefon: 609989464
Fax: -
Poczta elektroniczna: dekoracje3@onet.eu
Strona internetowa: www.zagroda-maciejowka.pl
Szerokość geograficzna: 50.6483
Długość geograficzna: 19.2828

Opis:

Maciejówka Zagrody Plastyczno- Kulinarnej Maciejówka leży na Szlaku Zagród Edukacyjnych w Ostrowie k/Żarek.
Produktem, który zaprezentujemy są warsztaty i programy edukacyjne dotyczące zwierząt
i zajęć gospodarskich. Poprzez pomoce dydaktyczne i praktyczny kontakt z tymi zwierzętami, pokazujemy proces produkcji zbóż,  siewu, zbioru i przetwarzania oraz uzyskania końcowego produktu np. chleba i pierogów.

Programy dla dzieci młodszych jako jeden z elementów wykorzystują bajki edukacyjne poprzez prezentację multimedialną i czytanie.


Podstawowe programy edukacyjne to : "Kura czy jajko", "O owieczce wełną malowanej” , "Jak mleczko zostało serkiem i masełkiem" „Skąd się biorą pierogi”  „ Jak ziarenko zostało Słodką Bułeczką”  i inne. Są to programy i bajki autorskie Izabeli Szewczyk.
Warsztaty tematyczne: Nauka tworzenia kwiatów z bibuły, tradycyjny pająk sufitowy, pieczenie podpłomyków  i  lepienie pierogów.

Wszystko to połączone jest z praktycznym udziałem w zajęciach i pracach w gospodarstwie. Prezentujemy lokalne produkty kulinarne, zdrową żywność. Podnosimy świadomość konsumencką dzieci, poprzez zachęcanie do jedzenia zdrowej żywność. Uzupełnieniem jest przejażdżka powozem po okolicach i możliwość zwiedzania innych Zagród na Szlaku. Dzięki temu mogą poznać otaczająca przyrodę, naturę. Zobaczyć wspaniałe lasy i pola, które otaczają nasz Ostrów.


Zagroda „Maciejówka” otrzymała Certyfikat CzOT w 2008 r za „Programy Edukacyjne”
certyfikaty za „Chleb na Zakwasie w 2008 oraz „Pierogi Domowe z Maciejówki” oraz liczne nagrody i wyróżnienia. Izabela Szewczyk otrzymała II nagrodę w konkursie na książkę „Pamiętniki Agroturystyki”   wręczaną na  Międzynarodowych Targach Turystyki Wiejskiej
i Agroturystyki Agrotravel 2012 w Kielcach.


Więcej informacji:

www.facebook.com/edukacyjnewarsztaty/

Zagroda Maciejówka położona jest w północnej części Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Wśród lasów i pól. Posiada duży plac do rekreacji, zwierzęta. Zaplecze domków drewnianych położonych wśród drzew,które umożliwiają prowadzenie zajęć również podczas złej pogody. Sala do prowadzenia zajęć urządzona jest w wiejskim stylu, wyposażona w tradycyjne narzędzia i urządzenia wykorzystywane na wsi. Zapewnia miłą i przytulną atmosferę do prowadzenia zajęć. Prowadzimy usługi gastronomiczne ze swojska kuchnią.Programy edukacyjne realizowane w gospodarstwie:

1. Kura czy jajko (ścieżka jajka)

2. Jak ziarenko zostało słodką bułeczką

3. Skąd się biorą pierogi?

4. O owieczce wełną malowanej

5. Kwiaty z bibuły – powrót do tradycji

6. Pająk sufitowy – powrót do tradycji


Powrót
-
gastronomia, zdrowa żywność, produkty kulinarne tradycyjne
niepełnosprawni - chodzący
współwłaściciel-nauczyciel