Szczegółowy widok

Siedliska przy zamku w Besiekierach

Właściciel: Anna Kucharska
Województwo: łódzkie
Powiat: łęczycki
Gmina: Grabów
Miejscowość: Besiekiery
Numer domu: 34
Poczta: 99-150 Grabów
Telefon: 500594260
Fax: -
Poczta elektroniczna: galeria@galeria.core.pl
Szerokość geograficzna: 52.1519
Długość geograficzna: 18.9709

Opis:

W czasie pobytu u nas zaciekawimy tradycjami i obyczajami wsi kształtowanymi przez wieki oraz zapewnimy wypoczynek i rekreację z dala od zgiełku i pośpiechu miasta. Zależy nam, aby warsztaty, które przygotowaliśmy dla dzieci, wprowadziły je w sposób miły i przystępny, w świat tradycji, dziedzictwa kulturowego, przyrody i ekologii.

Wykorzystując urokliwe miejsce, przygotowaliśmy interesujący program zajęć, tak aby dzieci mogły zaangażować się zarówno w pracę w grupie, ale także mogły pobudzić swój indywidualny potencjał.

 

Zajęcia edukacyjne proponowane przez naszą zagrodę prowadzone są w dwóch lokalizacjach w zależności od wybranego tematu edukacyjnego: w Siedlisku przy ruinach zamku w Besiekierach oraz w gospodarstwie rolnym w Kurzjamie.

 

W pierwszym z miejsc, zajęcia edukacyjne odbywają się w zakresie dziedzictwa kulturowego, historycznego i rękodzieła, drugie zaś pokazuje życie od strony rolniczej.

 

Siedlisko przy ruinach zamku w Besiekierach położone jest malowniczo, w bezpośrednim sąsiedztwie ruin XV w. zamku otoczonego fosą. Miejsce ma charakter osobliwy,niesamowity i owiany wielowiekową tajemnicą. Mówi się, że zamek w Besiekierach jest drugim, po zamku w Łęczycy, w którym urzęduje diabeł Boruta. Jest z nim związana legenda o rycerzu, który założył się z Borutą, że zbuduje zamek od podstaw, ale nie skorzysta z użycia siekiery. Tak też uczynił, zamek zbudował, jednak nie wiedział, że jeden z chłopów zwożących kamienie na zamek nazywa się Siekierka.Zakład więc przegrał i zaprzedał diabłu duszę oraz zamek, który nazwano następnie Besiekierami. Diabeł podobno wciąż go pilnuje, do dziś jest czasami widziany tu po zmroku.

 

Program zajęć edukacyjnych w Siedlisku przy ruinach zamku zatytułowany “Besiekiery–czy tu jeszcze straszy?”obejmuje działania inspirująco-integrujące w plenerze. Zajęcia pozwolą uczestnikom poznać najdawniejszą historię zamku w Besiekierach i jego barwnych legendach, zdobyć wiedzę o dziedzictwie polskiej kultury regionu, zapoznać ze sztuką rękodzielniczą podczas tworzenia swoich pamiątek inspirowanych historią miejsca i spacerem do ruin.

 

W Siedlisku przy ruinach zamku w Besiekierach proponujemy także zajęcia

pt.„Od ziarenka do bochenka–tajemnice prawdziwej piekarni”.Na te warsztaty przygotowaliśmy dodatkową atrakcję, którą będzie wycieczka do piekarni i własnoręczne wykonanie podpłomyków.

 

Drugie miejsce, to gospodarstwo rolne w Kurzjamie pokazujące wieś od strony rolniczej, zwyczajów związanych z dniem powszednim, odwiecznymi prawami natury jakimi rządziło się życie na wsi.

Gospodarstwo funkcjonuje na obszarze około 20 ha. Większość areału przeznaczona jest pod uprawy roślinne (pszenica, rzepak, kukurydza, buraki cukrowe), a pozostała część to łąka, sad, warzywnik. Potencjałem jest także hodowla zwierzęca- byki, krowy, kury, koty, psy.

 

W gospodarstwie realizowany jest program edukacyjny “Droga Mleczna–gdzie powstaje mleko”, który pokazuje zajęcia codzienne wsi, wpisane dawniej w odmierzany ciężką pracą cykl dni życia gospodarskiego. Przybliża prace polowe, od których zależał byt mieszkańców, harmonizując z rytmem przyrody. Przy okazji tych zajęć, realizując program edukacyjny, zapraszamy dzieci do wspólnej zabawy poszukiwania ukrytego przepisu na masło i inne przetwory mleczne, które po ich odnalezieniu w tajnej skrytce wspólnie będziemy wykonywać.

Uczymy bawiąc.Programy edukacyjne realizowane w gospodarstwie:

1. Od ziarenka do bochenka - tajemnice prawdziwej piekarni

2. Droga mleczna - gdzie powstaje mleko?

3. Besiekiery - czy tu jeszcze straszy?


Powrót
warsztaty-bibułkarstwa, garncarstwa, malarstwa, papieroplastyki, wikliniarstwa
lokalni twórcy ludowi