Szczegółowy widok

ZAGRODA EDUKACYJNA PASTERNAK

Właściciel: Malwina Pasternak
Województwo: dolnośląskie
Powiat: ząbkowicki
Gmina: Stoszowice
Miejscowość: Lutomierz
Numer domu: 29
Poczta: 57-213 Stoszowice
Telefon: 661783435
Fax: -
Poczta elektroniczna: malwina_pasternak@vp.pl
Strona internetowa: www.serylutomierskie.pl
Szerokość geograficzna: 50.609612
Długość geograficzna: 16.708827

Opis:

Zagroda edukacyjna Pasternak to czynne gospodarstwo rolne prowadzone przez III pokolenia rodziny Pasternak. Położone w wyjątkowo atrakcyjnym geologicznie i geograficznie regionie Przedgórza Sudeckiego u stóp Gór Sowich. W sąsiedztwie wielu atrakcji turystyczno - historycznych, z perlą regionu największą górską twierdzą w Europie - Srebrna Górą.


Zapraszamy do udziału w zajęciach edukacyjnych z zakresu: hodowli i chowu zwierząt, uprawy roślin, funkcjonowania czynnego gospodarstwa rolnego. Udostępniamy wejście do chlewni, kurnika, obory, pastwiska ze zwierzętami, magazynu zbożowego.


Od ponad 10 lat trudnimy się produkcją sera i otwieramy nasze drzwi, aby każdy mógł wykonać swój ser. Zajęcia serowarskie składają się z trzech części:

1. Zajęcia w warzelni w odpowiednim stroju - każdy z dowolnymi ziołami wykonuje swój ser.

2. Degustacja różnych wyrobów mlecznych i przetworów owocowo-warzywnych.

3. Spacer Gospodarza po obejściu.


Dodatkową atrakcją jest ciekawa, historyczna zabudowa gospodarstwa pochodząca z II połowy XVIII wieku.


Zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym młodzież ze specjalistycznych szkół o kierunkach: rolniczych, gastronomicznych, żywieniowych, turystycznych. Zachęcamy też do odwiedzenia Zagrody dorosłych, seniorów, grupy znajomych, rodzin z dziećmi i turystów. Nasze gospodarstwo spełni oczekiwania miłośników sera, architektury, historii regionu.
Na terenie gospodarstwa znajduje się sklepik firmowy z wyrobami lokalnymi, przede wszystkim serami.


Więcej informacji:

Czynne gospodarstwo rolne rodziny Pasternak, znajduje sie w malowniczo położonej wsi Lutomierz u stop Gór Sowich. Z najwyższego punktu w gospodarstwie rozciąga  się przepiękna panorama Gór Sowich i Gór Bardzkich. Nasze gospodarstwo jest prowadzone w tradycyjny sposób, naszym Gościom pokazujemy prace ze zwierzętami, opowiadamy o hodowli i chowie bydła opasowego (mięsnego) i trzody chlewnej. W gospodarstwie mieszkają również kaczki i kury. Podczas zajęć prezentujemy współczesne maszyny rolnicze: nowy i prawie trzydziestoletni ciągnik (trzydziestka), siewnik, opryskiwacz, rozsiewacz, pług, przyczepę samozrywająca, kultywator, rozrzutnik i inne. Zapraszamy do magazynu zbożowego gdzie omawiamy rożne ziarna zbóż: pszenicy, jęczmienia, soi.
Na terenie gospodarstwa znajduje sie serowarnia. Od ponad 10 lat warzymy sery, a od roku organizujemy warsztaty warzenia sera na wesoło.  Naszym atutem jest zabudowa gospodarstwa, jest to zespół dworski z końca XVIII wieku. Szczególnie wyróżniają sie pomieszczenia serowarni ze sklepieniami kolebkowo krzyżowe i ściany z lunetami.Programy edukacyjne realizowane w gospodarstwie:

1. Warsztaty warzenia sera na wesoło


Powrót
-
-
seniorzy, turyści
rodzina