Szczegółowy widok

OSTOJA NAD MŁYNÓWKĄ

Właściciel: Edyta Mulka-Gonera
Województwo: dolnośląskie
Powiat: dzierżoniowski
Gmina: Dzierżoniów
Miejscowość: Mościsko
Ulica: Wierzbowa 16
Poczta: 58-116 Mościsko
Telefon: 605 673 879
Poczta elektroniczna: edyta.mulka@gmail.com
Strona internetowa: www.ostojanadmlynowka.pl
Szerokość geograficzna: 50.7809
Długość geograficzna: 16.5883

Opis:

"OSTOJA NAD MŁYNÓWKĄ " to wiejskie gospodarstwo rolne z z końca XIX wieku znajdujące sie  Mościsku przy ulicy Wierzbowej 16. Pełni ono rolę zagrody edukacyjnej, w której odbywają się zajęcia dedykowane  głównie dla dzieci i młodzieży. Tematyki zajęć dostarcza sama przyroda, cykl zmieniających się pór roku wpływa na tematykę i miejsce organizowanych zajęć. wiosenne wysiewanie nasion, sadzenie rozsady na grządkach, pranie nad rzeką, letnie sianokosy na łące czy jesienne wykopki na polu są niezapomnianą atrakcją dla uczestników. Oczywiście wszystkie prace są wykonywane jak dawniej, jak by czas się zatrzymał. Motyki, kosze, grabie, tary, misy pomagają w pracy. Ich użycie dostarcza ogromnej frajdy.


Naszą  wiejską zagrodę wypełniają zwierzęta - prawdziwa atrakcja. Beczenie, chrumkanie, rżenie i pokwikiwanie to odgłosy dobiegające zewsząd. Każdy zwierzak zamieszkujący zagrodę jest przyjaźnie nastawiony do gości, lubi delikatne pieszczoty, głaskanie i dobre traktowanie.

Pogoda nie zawsze sprzyja organizacji zajęć w terenie. Gdy pada deszcz i wieje wiatr można w ciepłej kuchni ugniatać ciasto, piec na kuchennej płycie podpłomyki lub rozsmakować się pajdą chleba upieczonego tradycyjną metodą na naturalnym zakwasie w 100 letnim piecu chlebowym. Mamy również pomieszczenia do zajęć artystycznych gdzie organizowane są  zajęcia plastyczne tu uczestnicy wykorzystują swoją kreatywność, tworząc: pisanki, kompozycje kwiatowe,  gospodarskie zwierzęta z masy solnej, marzanny - słomiane kukły,  motanki - ręcznie robione lalki, ozdoby choinkowe. Ci mali i ci więksi artyści, podczas wykonywania swoich prac zdobywają wiedzę o sztuce ludowej.
Kiszenie kapusty to jedno z ciekawszych zajęć odbywających się jesienią.


Odwiedzenie OSTOI NAD MŁYNÓWKĄ daje gwarancję dobrej zabawy, nauki, przeniesienia się w czasie, poznawania trudu codziennej pracy gospodyń i gospodarzy z przed 100 lat.Programy edukacyjne realizowane w gospodarstwie:

1.Dawna wieś polska tradycje, zwyczaje i prace gospodarskie - Warsztaty wiosenne

2.Dawna wieś polska tradycje, zwyczaje i prace gospodarskie - Warsztaty jesienne

Pozostałe programy:

3.Dawna wieś polska tradycje, zwyczaje i prace gospodarskie - Warsztaty wielkanocne

4.Dawna wieś polska tradycje, zwyczaje i prace gospodarskie - Warsztaty czerwcowe

5.Dawna wieś polska tradycje, zwyczaje i prace gospodarskie - Warsztaty letnie

6.Dawna wieś polska tradycje, zwyczaje i prace gospodarskie – Warsztaty listopadowe

7.Dawna wieś polska tradycje, zwyczaje i prace gospodarskie - Warsztaty zimowe


Powrót
nie
gry terenowe dla różnych grup wiekowych, nocne gry terenowe
osoby niepełnosprawne intelektualnie
animatorzy zabaw