Szczegółowy widok

Zagroda Muzealna "IZBA"

Właściciel: Jacek Bagnecki
Województwo: pomorskie
Powiat: wejherowski
Gmina: Gniewino
Miejscowość: Bychowo
Numer domu: 38
Poczta: 84-250 Gniewino
Telefon: 668 126 856
Fax: -
Poczta elektroniczna: muzeum@izbabychowo.pl
Strona internetowa: www.izbabychowo.pl
Szerokość geograficzna: 54.743255
Długość geograficzna: 17.977934

Opis:

IZBA to malowniczy ośrodek agroturystyczny, położony w niewielkiej, kaszubskiej wsi Bychowo, na terenie gminy Gniewino. Znajdują się w nim zmodernizowane, stare budynki o charakterze regionalnym, stylizowana checz kaszubska, przyciągająca wzrok błękitnymi oknami oraz obszerna drewniana wiata z wieżą widokową. Ważnym elementem zagrody jest budynek z piecem chlebowym i wędzarnią. Ponadto w zagrodzie wciąż kwitnie stary sad, obfitujący w białe kwiaty jabłoni, które zachęcają do odpoczynku w cieniu swych gałęzi. Uroku temu miejscu dodaje również mini park, w którym można odetchnąć świeżym, wiejskim powietrzem i napawać się kolorowym pięknem natury. Otaczające zagrodę pola, pastwiska oraz uprawy rolne, tworzą obraz prawdziwej, polskiej wsi, który cieszy zmysły przedstawicieli różnych pokoleń.


Jedną z atrakcji zagrody stanowi Muzeum Przedmiotów Historycznych i Zapomnianych, które powstało w wyniku długoletniej pasji kolekcjonerskiej właściciela. Muzeum wpisane jest w rejestrze Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W dwóch budynkach wyodrębniono pomieszczenia, w których wystawiono zebrane eksponaty. Mimo szerokiego spektrum zgromadzonych przedmiotów, udało się wyszczególnić kilka działów tematycznych, między innymi wystawę birofilistyczną oraz militarną. W chacie kaszubskiej umieszczono przedmioty codziennego użytku oraz eksponaty tradycyjnej sztuki ludowej. Ponadto na terenie zagrody zgromadzono liczne narzędzia wykorzystywane w pracach kowalskich, ciesielskich, rolnych, rybackich i stolarskich.


Pomieszczenia są dostosowane do zajęć edukacyjnych i prowadzenia warsztatów z różnych dziedzin rękodzielnictwa, produkcji roślinnej, kulinarnej i twórczości ludowej. Niewątpliwym atutem pobytu w zagrodzie edukacyjnej w Bychowie stanowią również teren zabaw dla dzieci, miejsce na ognisko oraz infrastruktura przystosowana dla osób niepełnosprawnych.
Dodatkową atrakcją są odbywające się na pobliskim Jeziorze Żarnowieckim rejsy pokazowe na zrekonstruowanej kaszubskiej żaglowej łodzi rybackiej - Pomeranka. W trakcie rejs można posłuchać o historii i zasobach jeziora oraz okolicznych wsiach, zwłaszcza kultywującym kaszubskie tradycje Nadolu.
Śmiało można stwierdzić, że IZBA jest estetycznym i interesującym miejscem, wartym odwiedzenia.


Więcej informacji:

Estetyczna i ogrodzona zagroda o powierzchni 1,7 ha zlokalizowana jest na końcu niewielkiej kaszubskiej wsi Bychowo, na terenie gminy Gniewino w powiecie wejherowskim. Znajdują się w niej, poza budynkiem mieszkalnym, zaadoptowany na muzeum stary budynek gospodarczy, stylizowana chata na checz kaszubską, wiata wystawowa  z wieżą widokową oraz zadaszony piec chlebowy z wędzarnią z wyznaczonym miejscem warsztatowym. Od 2009 roku funkcjonuje Muzeum Przedmiotów Historycznych i Zapomnianych, które jest zarejestrowane w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zebrane przedmioty (przeróżne i w dużej ilości) wyeksponowano po całym obiekcie. Wszystko co znajduje się w zagrodzie, w tym  stary sad, mini park, jest przygotowane ze smakiem i precyzją. W zagrodzie od 2015 roku prowadzone są zajęcia z takich dziedzin jak: historia i kultura, kulinarnych, przyrodniczych, rękodzielniczych.
Właściciel jest absolwentem szkoły ogrodniczej, ma przygotowanie pedagogiczne i pełni funkcję dyrektora szkoły.Programy edukacyjne realizowane w gospodarstwie:

1. Buły, bułki, bułeczki

2. Racuchy i placuchy

3. Kaszuby na szkle malowane

4. Kaszubska poduszeczka

5. Łąką i polem malowane

 

Dodatkowy program:

Mydlane fantazje


Powrót