Szczegółowy widok

Wiatrak Paltrak ( "U młynarza" )

Właściciel: Zbroiński Wiesław
Województwo: pomorskie
Powiat: gdański
Gmina: Pruszcz Gdański
Miejscowość: Mokry Dwór
Numer domu: 1
Poczta: 83-021 Wiślina
Telefon: 508600385
Fax: -
Poczta elektroniczna: zmalwa37@wp.pl
Strona internetowa: -
Szerokość geograficzna: 54.301057
Długość geograficzna: 18.712646

Opis:

W starym zabytkowym wiatraku usytuowanym na Żuławach Gdańskich w powiecie gdańskim prowadzimy zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wiatrak sam w sobie jest ciekawym obiektem, ponieważ jego zasadniczą częścią są śmigła (skrzydła) obracane wiatrem i  poruszające urządzenia do mielenia ziarna.


W zabytkowym wiatraku uczestnicy poznają dawne zasady pozyskiwania mąki, gdzie ziarna zbóż są rozcierane na żarnach kamiennych, a te z kolei wprawiane są w ruch przez siłę wiatru. Ponadto odwiedzający zyskają możliwość poznania historii krainy wiatraków, którą niegdyś nazywano Żuławy Gdańskie, a także dawnych maszyn rolniczych zebranych w niewielkim wiejskim Skansenie Żuławskich Maszyn Rolniczych, w którym kustoszem jest właściciel. Dużym atutem naszego obiektu jest rozległy teren i miejsce na ognisko. Wiatrak wydzielony jest naturalną ściana zieleni (uprawami rolniczymi). W najbliższej przyszłości planowane jest przygotowanie zagród ze zwierzętami i ustawienie wiaty.


Więcej informacji:

Wiatrak Paltrak z 1903 roku przeniesiony z Wyszogrodu, powiat płocki do Mokrego Dworu w 2016 roku. Zrekonstruowany i otwarty w roku 2019. Przed przeniesieniem wiatrak był w ruinie, pozbawiony maszyn i niezdolny do produkcji. Po rozebraniu i przewiezieniu do Mokrego Dworu został ponownie wzniesiony, brakujące elementy zrekonstruowano i przygotowano do przemiału zboża na mąkę. Ziarna zbóż są rozcierane na żarnach kamiennych, które są wprawiane w ruch przez siłę wiatru. Do lat 70-tych wiatrak ten produkował mąkę, jednak z chwilą zbyt małej wydajności produkcji mąki w porównaniu do młynów elektrycznych zaprzestano jakichkolwiek prac na wiatraku. W wyniku tego wiatrak zaczął popadać w ruinę oraz pozbawiony został urządzeń i maszyn jak większość wiatraków w Polsce. Dzięki przeniesieniu i rekonstrukcji wiatrak otrzymał drugie życie a odwiedzający w każdym wieku zyskają możliwość zapoznania się z historią krainy wiatraków jak niegdyś nazywano Żuławy Gdańskie.
Od lipca dostępna będzie także zagroda ze zwierzętami z rasami rodzimymi na  Żuławach Gdańskich (kaczki, gęsi, owce, kozy itp.), a także osiołek.Programy edukacyjne realizowane w gospodarstwie:

1. Dawna produkcja przetworów zbożowych

2. Uprawa warzyw

3. Młynarstwo - rzemiosło zapomniane. Zawód młynarz.

4. Żuławy Gdańskie


Powrót
-
wycieczki zorganizowane
domownik