Szczegółowy widok

Zagroda na Jędrzejkówce

Właściciel: Jędrzejek Barbara
Województwo: małopolskie
Gmina: Laskowa
Miejscowość: Laskowa
Numer domu: 360
Poczta: 34-602 Laskowa
Telefon: 604801988
Fax: -
Poczta elektroniczna: barbara.jedrzejek@gmail.com
Strona internetowa: www.zagrodapodbrzezina.pl
Szerokość geograficzna: 49.759335
Długość geograficzna: 20.452186

Opis:

Zagroda na Jędrzejkówce działająca przy Skansenie na Jędrzejkówce w Laskowej to wyjątkowe miejsce dla każdego, kto będąc ciekawym przeszłości regionu gotów jest zobaczyć i doświadczyć dawnego życia na wsi.
Skansen na Jędrzejkówce to największa w Małopolsce prywatna kolekcja etnograficzna, prezentowana aktualnie w dwunastu obiektach.
W naszym skansenie poznajemy przeszłość wchodząc między innymi do starej chałupy ze stajenką i stodołą, poznając młyn wodny, kużnię, spichlerze, suszarnie do owoców czy pasiekę.
W uruchomionej przed paroma miesiącami Zagrodzie przez cały rok organizowane są warsztaty dla dzieci przedszkolnych, w wieku szkolnym ale również dla bardziej zaawansowanych wiekowo.
Ponieważ dawniej rytm życia na wsi wyznaczały m.in. prace w polu i święta kościelne stąd też w Zagrodzie związane z tym zwyczaje i obrzędy staramy się przybliżyć naszym gościom w tych dwóch podstawowych aspektach tj:
- Czas siewu i sadzenia oraz czas zbiorów.
- Czas oczekiwania na nadchodzące święta oraz czas ich pobożnego i radosnego przeżywania.

Uczestnicy organizowanych w Zagrodzie warsztatów między innymi samodzielnie pieką podpłomyki, pierniki, mazurki, ubijają masło. W zależności od pory roku ubierają choinkę tradycyjnymi ozdobami, tworzą grupę kolędniczą i uczą się śpiewu tradycyjnych laskowskich pastorałek czy wiją wianki.  
Wszystko to przeplatane jest opowieściami z dawnych lat, zabawami i rozlicznymi zagadkami.
Zagroda organizuje również szkolenia, ewenty czy imprezy okolicznościowe oferując do dyspozycji chętnych klimatyczną salę na ok. 50 osób oraz wiatę na ok 100 osób z grilem, wędzarnią, piecem chlebowym oraz miejscem na ognisko.


„Jędrzejkówka” w Laskowej to miejsce, które tętni rodzinną atmosferą i wyjątkową gościnnością. Właściciele szeroko otwierają jej podwoje dla zwiedzających i grup uczestniczących w warsztatach, dzieląc się chętnie wiedzą o przeszłości regionu.   
Od wiosny do jesieni zapraszamy do zwiedzania skansenu.
Zapoznaj się z ofertą Zagrody na Jędrzejkówce.

Oferta całorocznych warsztatów zamieszczona jest na stronie: www.zagrodapodbrzezina.pl
Jesteś zainteresowany? Zadzwoń i zapytaj o szczegóły: 604 801 988
lub napisz: kontakt@zagrodapodbrzezina.pl
34-602 Laskowa 360


Więcej informacji:

Zagroda na Jędrzejkówce działa przy prywatnym "Skansenie na Jędrzejkówce" gdzie plenerową ekspozycję tworzy 11 obiektów, w tym m. in chałupa z XIX wieku, kuźnia, młyn wodny, suszarnie do owoców oraz spichlerze.  Do prowadzenia warsztatów został wybudowany budynek ogrzewany z klimatyzacją. posiada on dwie sale; w jednej jest tradycyjny piec, a druga znacznie większa może pomieścić 60 osób. W budynku tym jest też nowoczesna kuchnia pozwalająca organizować warsztaty kulinarne. Do dyspozycji wycieczek jest duża wiata z tradycyjnym piecem do pieczenia chleba, grillem i wędzarnią. Posiada też profesjonalne zaplecze kuchenne. Wszędzie są toalety. Budynki te są dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Z uwagi na historyczny charakter obiektów w skansenie część z nich nie jest dostępna dla osób poruszających się na wózku.Programy edukacyjne realizowane w gospodarstwie:

1. Mleczna droga

2. Jak babcia chleb piekła

3. Wykopki

4. Ocalić od zapomnienia

5. Przędzenie w rodzinnym skansenie

6. Czy lalki służyły tylko do zabawy

7. Rodzinna niedziela


Powrót
-
-
nie
animator kultury